Arsenal-Cardiff

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Vin Ian 01, 2016 2:35 pm

FA Cup isi decide astazi ultima echipa care merge in sferturile de finala si batalia se da intre Arsenal si Cardiff, duel care in tur s-a terminat nedecis 0-0. Favoriti din meciul de azi Arsenal Londra nu traverseaza o perioada tocmai fast in campionat unde se afla pe locul 5 la 4 puncte distanta de locul 4 care momentan este ocupat de Chelsea Londra. 4 rezultate de egalitate si o victorie acesta este bilantul “Tunarilor” in ultimele 5 meciuri jucate in toate competitiile. Pentru Wenger in disputa de azi nu va putea conta pe Adebayour acidentat, Eboue suspendat, Arshavin este incert, Diaby, Silvestre, Walcott accidentat la umar, Fabregas acidentat la fel si Roscky. O posibila veste buna este revenirea atacantului croat Eduardo care pare sa isi fi revenit dupa teribila accidentare suferita anul trecut. Dupa cum ne-a obisnuit in meciurile de Cupa poarta lui Arsenal va fi aparata de cehul Lukazh Fabianski acesta il va inlocui pe Almunia care va fi lasat pe banca de rezerve. Adversarul de azi pare unul facil la prima vedere insa Cardiff este o echipa care ese obisnuita cu meciurile de Cupa , anul trecut au ajuns pina in finala Ligi Angliei insa au pierdut. Oaspeti merg bine in campionat aflati pe locul 5 la 9 puncte de locul 3 care duce in Premiere League jucatori antrenati de Dave Jones viseaza la sferturile de finala ale FA Cup. Pentru meciul de azi in tabara oaspete vor lipsi Peter Enckelman accidentat, Kostantopolous transferat, Michael Chopra incert , Quincy-Owusu Abeye incert Gabor Gyepes , Peter Whitingham si Stephen Mcphail toti 3 accidentati. Cele doua echipe s-au mai intilnit iar istoria este favorabila gazdelor care au 12 victorii fata de cele 8 ale oaspetilor. Meciul de azi este primul pe care il joaca Cardiff pe noua arena a tunarilor, ultimul meci jucat de cele doua echipe sa terminat cu victoria lui Arsenal scor 2-1 tot intr-un meci contind pentru FA Cup. Cota la victorie a gazdelor nu imi inspira prea multa incredere mai ales ca Arsenal nu traverseaza o perioada de joc tocmai fasta si plus ca au si multi jucatori accidentati care cintaresc mult in primul 11 . De partea oaspete , Cardiff nu are de pierdut nimic si cred ca vor face viata foarte grea gazdelor. Istoria meciurilor arata ca oaspeti au marcat cam in fiecare deplasare si nu ma mir de ce nu ar faceacest lucru si asta seara. Pontul meu este ca ambele echipe vor marca si cred ca sunt sanse sa vedem si reprize de prelungiri. Cota 2.10 Winmasters.