Liga 1 Steaua Bucuresti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Vin Ian 01, 2016 2:31 pm

Mai sunt mai putin de 5 ore pina cind se reia campionatul  cu primul meci al etapei dintre Politehnica Iasi si Universitatea Craiova. Prima disputa pe anul acesta in Liga 1 se anunta a fi destul de intersanta mai ales ca in tabara ieseana a aparut Cristiano Bergodi care ii succede la conducere lui Ionut Popa care a parasit echipa din Copou. O experienta inedita pentru antrenorul italian care dupa experientele de pe banca CFR-ului si Rapid iata-l acuma la carma iesenilor echipa care se afla pe 15 in campionat in zona retrogradari. In pauza din iarna in Copou au fost transferati Andrei Cristea, Andre Todescato, Leandro Da Silva si Petar Jovanovic. Pentru meciul de asta seara Bergodi nu va putea conta pe Montiel care este in urma cu pregatirea fizica iar  Miclea este incert . Adversarul de azi vine dupa un tur de campionat foarte bun in care au reusit sa adune peste 29 de puncte lucru  care ii mentine in cursa pentru un loc in Cupa Uefa. Olteni spera sa sparga gheata in meciul de asta seara si sa castige cele 3 puncte pentru prima data in istoria clubului. In pauza de iarna in Banie au sosit Njock revenit dupa imprumutul in Belgia, Florin Soava si portarul Merlier. Absentele din tabara oltenilor sunt camerunezul Njock si autralianul Baird ambi nefiind refacuti dupa accidentarile suferite. In meciul jucat in tur oaspeti au castigat cu 2-0. Primul duel al acestui an in Liga 1 se anunta a fi o lupta intre 2 antrenori care si-au dovedit calitatile de antrenor pe unde au antrenat.

Pontul meu este under 2,5 goluri cota 1.60 GB.

Al doilea meci al zilei programat pe ziua de azi este disputa dintre Steaua Bucuresti si FC Vaslui meci care pune in joc orgooliile celor doi patroni Gigi Becali si Adrian Porumboiu . Fara sa faca vreun transfer in pauza de iarna Steaua debuteaza in noua stagiune de campionat cu o echipa din care nu mai fac parte Rica Neaga, Mirel Radoi, Vali Badea si  Ionut Rada. Singurele achizitii pentru ros-albastri sunt revenirele lui Tudose, Bicfalvi , Litu si promovararile de la echipa a doua a Stelei Prunescu si Iacob. Adversarul de azi nu a stat de loc cu mainile in buzunar la clubul moldav facindu-si aparitia  Akakpo, Nemania Milisavlojevic,  Wesley Lopez si Pavlovic. De la echipa vasluiana in pauza de iarna au plecat N`doye, Marian Aliuta, Petar Jovanovic. Aflati doar pe locul 9 in campionat la 4 puncte distanta de Steaua vasluieni vin cu un moral foarte bun dupa ce in cantonamentele din Antalya au reusit meciuri bune care l-au multumit pe antrenorul Viorel Moldovan. In meciul din tur gazdele au castigat cu 1-0 dupa ce portarul Zapata a comis o eroare impardonabila care ia costat pe ros-albastri. Pentru oaspeti ce-a mai buna performanta a fost un egal reusit acuma 2005 scor 2-2 dupa ce vasluieni au condusde 2 ori. Un meci greu pentru gazde in care vasluieni au o sansa mare sa castige cele 3 puncte mai ales ca in meciurile de pregatire ros-albastri nu prea au rupt gura targului avind evolutii sub asteptari.